Parafia Opole-Chmielowice | Kronika parafialna XXI wieku
15577
page-template-default,page,page-id-15577,qode-quick-links-1.0,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Kronika parafialna XXI wieku

By czas nie zaćmił i niepamięć… Historia Parafii św. Anny Samotrzeciej w Chmielowicach w XXI wieku

Rok 2018
W dniu 19 maja ks. diakon Tomasz Łuczkowski przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. biskupa Andrzeja Czaji, ordynariusza diecezji opolskiej. Jest drugim kapłanem, który pochodzi z parafii św. Anny Samotrzeciej w Chmielowicach. Dzień później, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego (20 maja) o godz. 11.00 ks. Tomasz Łuczkowski odprawił uroczystą Mszę św. prymicyjną, po południu zaś poprowadził świąteczne nieszpory. 21 maja odbyły się spotkania księdza prymicjanta z poszczególnymi grupami parafialnymi i zaproszonymi gośćmi.
30 maja dekretem ks. bp Andrzeja Czaji, ordynariusza diecezji opolskiej, na funkcję proboszcza parafii św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach został mianowany ks. Jacek Biernat, dotychczasowy proboszcz parafii Trójcy Świętej we Włodzieninie i proboszcz ex currendo parafii św. Józefa Robotnika w Wojnowicach (gmina i dekanat Branice).
23 czerwca ks. proboszcz Alfred Michalik obchodził jubileusze 75. rocznicy urodzin w 40. rocznicy pracy duszpasterskiej w Chmielowicach. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji Jubilata oraz odbywało się okolicznościowe przyjęcie w sali parafialnej.
12 sierpnia (w niedzielę) o godz. 9.00 sprawowana była uroczysta Msza św. dziękczynna za 40-letnią posługę duszpasterską ks. Alfreda Michalika w parafii św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach. Przed rozpoczęciem Mszy św. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej przed wejściem do kościoła parafialnego, która informuje o jego budowie w 1990 r. z inicjatywy księdza proboszcza. Odsłonięcia w obecności licznie zgromadzonych parafian i gości dokonał Pan inż. Helmut Wyzgała, który był konstruktorem kościoła.
23 sierpnia ks. Alfred Michalik zakończył posługę na funkcji proboszcza parafii św. Anny Samotrzeciej w Opolu-Chmielowicach. W dniu 24 sierpnia obowiązki proboszcza objął ks. Jacek Biernat. Kanoniczne wprowadzenie na urząd proboszcza miało miejsce podczas uroczystych nieszporów niedzielnych w dniu 16 września 2018 r.

Rok 2017
Z dniem 1 stycznia Chmielowice i Żerkowice zostały włączone do miasta Opola i wkrótce stały się jego dzielnicami. Zmiany administracyjne skutkowały nadaniem nowych nazw większości ulic. Między innymi: ulica Krótka, przy której znajduje się kościół parafialny, otrzymała imię Mikołaja Moczii a dawne ulice Wojciecha Korfantego i Wschodnia otrzymały nazwę o. Feliksa Kosa. Probostwo zachowało swój adres przy ulicy Nyskiej 6.
W dniach 22-23 marca miała miejsce wizytacja kanoniczna, którą przeprowadził biskup pomocniczy Diecezji Opolskiej Rudolf Pierskała. Ksiądz biskup celebrował Mszę św. w kościele parafialnym oraz spotkał się z przedstawicielami grup i społeczności parafialnych.
W dniu 6 maja alumn Tomasz Łuczkowski z Chmielowic przyjął święcenia diakonatu z rąk ks. bp Pawła Stobrawy w kościele seminaryjno-akademickim p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Opolu.
W niedzielę 11 czerwca ks. proboszcz Alfred Michalik obchodził 50-lecie święceń kapłańskich. W dniu 10 czerwca kapłani z rocznika wyświęconego w 1967 r. odprawili Mszę św. pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Czaji w Katedrze p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Opolu. Następnego dnia uroczystą Mszę św. dziękczynną o godz. 11.00 sprawowali licznie zgromadzeni księża przy udziale parafian i gości. W przyjęciach i spotkaniach jubileuszowych wzięli udział przedstawiciele różnych grup i stanów mieszkający w parafii oraz zaproszeni goście.

Rok 2015
W tym roku przypadły obchody 25-lecia konsekracji kościoła parafialnego, 35-lecia erygowania parafii oraz 70-lecia obecności w Chmielowicach wizerunku św. Anny Samotrzeciej. W pierwszym kwartale roku wnętrzne kościoła zostało poddane gruntownej renowacji, która możliwa była dzięki ofiarności parafian. Remont obejmował m.in. malowanie ścian, odnowienie obramowania tabernakulum i glorii św. Anny oraz zainstalowanie mechanizmu odsłaniania figury św. Anny z towarzyszącymi fanfarami.
W dniu 30 sierpnia parafia w Chmielowicach była gospodarzem gminnych uroczystości dożynkowych, goszcząc przedstawicieli władz, rolników i mieszkańców całej gminy Komprachcice. Po uroczystej sumie o godz. 12.00 mieszkańcy Chmielowic i przybyli Goście bawili się na festynie wiejskim.
W niedzielę, 11 października, o godz. 11.00 została odprawiona uroczysta Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Czaji, biskupa opolskiego, z udziałem ks. bp seniora Jana Bagińskiego, konsekratora kościoła, i licznych kapłanów. We Mszy św. uczestniczyli kapłani sąsiednich parafii, siostry zakonne z okolicznych klasztorów i rzesza wiernych. Po Mszy św. w sali parafialnej odbyły się przyjęcia dla zaproszonych gości oraz dla osób zaangażowanych w przeprowadzenie dwuletniego remontu kościoła i przygotowanie uroczystości jubileuszowych. Następnego dnia, w poniedziałek, zaproszeni zostali emeryci i renciści, ministranci i dzieci Maryi oraz wszyscy parafianie.
W niedzielę, 25 października, została przeprowadzona transmisja Mszy św. o godz. 11.00 w Diecezjalnym Radio DOXA. W ramach transmisji przeprowadzono także wywiady z Ks. Proboszczem i przedstawicielami parafii.

Rok 2014
W tym roku przeprowadzono renowację zabytkowej chrzcielnicy, która znajduje się w prezbiterium kościoła parafialnego. Zdobienie chrzcielnicy przedstawia scenę chrztu Pana Jezusa z rąk św. Jana Chrzciciela.

Rok 2010
W dniu 1 sierpnia 2010 r. w wieku 84 lat zmarła Pani Anna Kulpa, sołtys Chmielowic w latach 1991-2003. Zmarła była osobą zasłużoną dla społeczności Chmielowic, której poświęciła wiedzę, doświadczenie i zaangażowanie. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Opolu.
W dniach od 26 września do 3 października odbyły się misje parafialne przygotowujące do 30. rocznicy erygowania parafii i 20. rocznicy konsekracji kościoła, które przypadały w dniu 7 października. Misje święte poprowadzili ojcowie Marcin Szafors i Piotr Furman ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Parafianie licznie i aktywnie uczestniczyli w misjach świętych a specjalne błogosławieństwo wystosował ks. biskup ordynariusz Andrzej Czaja. Na zakończenie, podczas niedzielnego nabożeństwa popołudniowego, nastąpiło uroczyste podpisanie aktu zamknięcia misji przez ks. proboszcza, ojców misjonarzy oraz przedstawicieli Duszpasterskiej Rady Parafialnej.
W dniu 11 października 2010 r. zmarł Pan inż. architekt Wilhelm Kik, projektant kościoła parafialnego pod wezwaniem Świętej Anny w Chmielowicach, a także kościołów pod wezwaniem Ducha Świętego w Winowie, pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Opolu – Malinie oraz pod wezwaniem św. Józefa Robotnika we Wrzoskach.

Rok 2009
Na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego ukończono budowę parkingu przy kościele parafialnym. Parking z kostki brukowej, wyposażony w 45 miejsc postojowych, wybudowano dzięki ofiarnemu zaangażowaniu członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej oraz pomocy parafian. Na ulicy Krótkiej oddano do użytku oświetlenie, które oświetla również kościół wraz z placem przykościelnym i parkingiem.

Rok 2006
W dniu 3 czerwca 2006 r. ks. diakon Mateusz Potoczny przyjął święcenia kapłańskie z rąk ks. abp Alfonasa Nossola, ordynariusza diecezji opolskiej. Dzień później, w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, odprawił uroczystą sumę prymicyjną w kościele w Chmielowicach. Ks. Mateusz Potoczny jest pierwszym kapłanem pochodzącym z naszej parafii, w sierpniu rozpoczął pracę jako wikariusz w parafii św. Jakuba w Nysie.
15 lipca 2006 r. w wieku 63 lat zmarł Pan Mikołaj Moczia, człowiek wielce zasłużony dla Chmielowic, parafii i kościoła. Pan Moczia był m.in. przez 5 lat kierownikiem budowy kościoła. Jako, że Zmarły był oficerem Straży Pożarnej, pogrzeb odbył się w asyście strażaków i z udziałem pocztów strażackich z całego województwa opolskiego. W ostatniej drodze Zmarłemu towarzyszyły rzesze mieszkańców Chmielowic, którym przez całe życie służył swoją pracą wiedzą i doświadczeniem. Został pochowany z honorami na cmentarzu w Osinach. W roku 2017 uchwałą Rady Miasta Opola jego imieniem została nazwana ulica, przy której znajduje się kościół parafialny (dawna ul. Krótka).
W tym roku ukończono prace i dokonano poświęcenia kaplicy przedpogrzebowej, którą urządzono w dawnym pomieszczeniu gospodarczym w budynku dzwonnicy.

Rok 2005
W czerwcu 2005 r. powstało Towarzystwo Przyjaciół Chmielowic. Celem Towarzystwa jest wspieranie rozwoju miejscowości, integracja mieszkańców i reprezentowanie ich interesów. Pierwszym prezesem Towarzystwa został Pan Jerzy Lenartowicz.

Rok 2003
Rok 2003 był rokiem jubileuszy Ks. Proboszcza: 60 rocznicy urodzin i 25-lecia pracy duszpasterskiej w Chmielowicach. W związku z tym Ks. Alfred Michalik otrzymał od Ks. Abp Ordynariusza tytuł Dziekana Honorowego. W tym roku alumn Wyższego Seminarium Duchownego z naszej parafii – Mateusz Potoczny – został przyjęty do posługi akolity. W prezbiterium naszego kościoła umieszczony został wizerunek Pana Jezusa Miłosiernego.

   

To jest archiwalna wersja parafialnej strony internetowej. Aktualna strona dostępna jest pod adresem: http://chmielowice.parafialna.eu/