Parafia Opole-Chmielowice | Ks. Mateusz Potoczny
16190
page-template-default,page,page-id-16190,qode-quick-links-1.0,ajax_updown,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive

Ks. Mateusz Potoczny

Ks. Mateusz Potoczny (ur. 1981), kapłan pochodzący z Parafii św. Anny Samotrzeciej

Ks. Mateusz Potoczny

Urodził się w 1981 r. w Opolu, dzieciństwo i młodość przeżył w Chmielowicach. Był zaangażowanym i gorliwym ministrantem. W latach 1996-2000 pobierał naukę w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, po zdaniu egzaminu dojrzałości w roku 2000 wstąpił do Międzydiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Pracę magisterską napisał pod kierownictwem ks. prof. dr hab. Tadeusza Doli. Święcenia kapłańskie przyjął w dniu 3 czerwca 2006 r. w Katedrze Opolskiej z rąk ks. abp Alfonsa Nossola, ordynariusza diecezji opolskiej. Po przyjęciu święceń przez rok był wikariuszem w parafii św. Jakuba Apostoła i św. Agnieszki w Nysie. W latach 2007-2013 przebywał w Rzymie na studiach specjalistycznych z zakresu teologii Kościołów Wschodnich w Papieskim Instytucie Orientalnym, gdzie 27 czerwca 2012 r. obronił rozprawę doktorską. 27 kwietnia 2009 r. Kongregacja Kościołów Wschodnich nadała mu przywilej birytualizmu dla obrządku grekokatolickiego. Od 1 października 2013 r. jest pracownikiem naukowym Instytutu Badań Nauczania Papieskiego przy Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego UO w Kamieniu Śląskim, a od 1 października 2014 r. pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. W swoich zainteresowaniach naukowych koncentruje się na teologii Kościołów Wschodnich.

   

To jest archiwalna wersja parafialnej strony internetowej. Aktualna strona dostępna jest pod adresem: http://chmielowice.parafialna.eu/